Persoonlijk & Betrokken

Wij ondersteunen en adviseren ondernemers op financieel en fiscaal gebied

Onze benadering is zakelijk maar nooit afstandelijk.
Wij vinden de personal touch en betrokkenheid bij onze klanten essentieel.

Ontdek onze diensten >

Fiscale regels vof geen probleem in agrarische sector

Gepubliceerd op 3 januari 2018 in Nieuws

Bij samenwerkingsverbanden tussen echtgenoten of partners geldt fiscaal het gebruikelijkheidscriterium. Dit criterium staat bij agrariërs de samenwerking echter meestal niet in de weg.

Samenwerkingsverband fiscaal voordelig

Een samenwerkingsverband zoals een maatschap of vof tussen echtgenoten of partners, is fiscaal een voordelige optie. Dit omdat beiden als ondernemer worden aangemerkt en recht hebben op ondernemersfaciliteiten.

 

Let op! Voor een aantal faciliteiten geldt echter wel de eis dat per jaar minstens 1.225 uur in het bedrijf moet worden gewerkt.

Gebruikelijkheidscriterium

Bij een samenwerkingsverband tussen echtgenoten of partners geldt als aanvullende eis dat één van beiden maximaal 70% van de tijd ondersteunende werkzaamheden mag verrichten. Het mag dus bijvoorbeeld niet zo zijn dat één van beiden uitsluitend schoonmaakdiensten verricht of alleen de telefoon aanpakt. Deze eis geldt niet als de samenwerking sowieso als gebruikelijk kan worden gezien.

Geen probleem agrariërs

Bij agrarische samenwerkingsverbanden leiden deze eisen in het algemeen niet tot moeilijkheden. Dit blijkt uit een Besluit van de staatssecretaris. Dit besluit maakt duidelijk dat de eisen zijn bedoeld als antimisbruikmaatregel. Bijvoorbeeld om te voorkomen dat een arts met zijn assistente, die tevens zijn echtgenote is, een maatschap aangaat, uitsluitend vanwege de fiscale voordelen. Van een dergelijk misbruik is bij agrariërs in de regel geen sprake, zo blijkt uit de resolutie.

Let op! Als de inspecteur aannemelijk kan maken dat bij agrariërs één der partner meer dan 70% ondersteunend bezig is of er sprake is van een ongebruikelijke samenwerking, hoeft hij de vof fiscaal niet te accepteren.

Diensten

Bij Betac Accountants nemen wij u zorgen over financiële zaken uit handen. Wij bieden ondersteuning en adviseren u. Benieuwd naar onze diensten?

Lees meer >

Specialismen

Voor bepaalde onderwerpen is specialistische kennis nodig. Daarom bieden wij bij Betac naast algemene accountancy diensten ook specialismen aan.

Lees meer >

Over ons

Betac Accountants verzorgt al meer dan 25 jaar alle werkzaamheden op het gebied van accountancy. Wij bedienen elke klant vanuit professionaliteit en deskundigheid.

Lees meer >

Meld u aan voor onze nieuwsbrief en ontvang maandelijks het laatste nieuws

© 2026 Betac Accountants en Belastingadviseurs B.V.